AFRIKA, ZVÍŘATA A LIDÉ: Výstava Jana Skořepy v Kuksu

Výstava AFRIKA, ZVÍŘATA A LIDÉ potrvá do konce července 2023. Díla Jana Skořepy jsou k shlédnutí v Kuksu v domě U Zlatého slunce v prostorách tělocvičny bývalé obecní školy.

Návštěvníci výstavy se mohou přenést na africký kontinent a to nejen skrze Skořepovy obrazy, ale také díky předmětům z umělcových cest po Africe, o něž je výstava obohacena.

Vstupné: 50,- Kč, snížené 30,- Kč
Adresa: U Zlatého slunce, Kuks 26

V případě dotazů nebo zájmu o skupinové vstupné a návštěvy mimo víkendy nás neváhejte kontaktovat: 
info@uzlatehosluncekuks.cz

Obrazy Jana Skořepy jedinečně zachycují Afriku, zvířata a lidi. Z jeho maleb exotických zvířat a krás africké divočiny je patrné, že Skořepa propadl kouzlu onoho kontinentu. Skořepova díla jsou výjimečně realistická a propracovaná do sebemenších detailů, zároveň jakoby oči domorodců v jeho portrétech vyprávěly své životní příběhy a z obrazů majestátně se tyčících zvířat je zjevná autorova úcta k africké přírodě.

Jan Skořepa se narodil 30. října 1950 ve Dvoře Králové nad Labem. Od Afriky daleko, bylo to v rodném Dvoře, kde se malířův osud nesporně spojil s ,,černým kontinentem“. Jako vyučený automechanik nastoupil u zakladatele a ředitele královédvorské ZOO Josefa Vágnera jako řidič. Byl to právě Jan Skořepa, který Vágnera seznámil s legendárním Zdeňkem Burianem a který se zasloužil o otevření Burianovy velkolepé expozice v areálu ZOO v roce 1983 (k vidění dodnes). Jako malířský samouk začal Jan Skořepa navštěvovat Buriana v jeho pražském ateliéru v 70. letech a stal se jeho oficiálním žákem a přítelem. Návštěvníkům výstavy se naskytne mimořádná příležitost shlédnout i umělcův portrét Zdeňka Buriana.

Inspirací pro malířovu tvorbu byl nejen samotný Burian, ale i prostředí dvorské ZOO a později také dlouho vysněné expedice do samotné Afriky. Jeho cesty do Afriky stále pokračují. Např. v Tanzanii se sblížil s kmenem Datoga, jedním z nejstarších tanzanských kmenů, a jeho členy, jejichž portréty budou k vidění v galerii. ,,Gidobat se mě pokaždé ptá, jestli už mám novou ženu. A já mu pokaždé odpovídám, ze mám pořád jen tu jednu, načež se hlouček jeho žen začne udiveně chichotat, ” směje se umělec. Skořepa žije se svou ženou Vierou v Kuksu, kde nadále také tvoří — a to zvířata a lidi nejenom afrického kontinentu.

Jan Skořepa a Gidobat z kmene Datoga
%d blogerům se to líbí: